Forside Nyheder Toldberegner Toldregler Toldsatser F.A.Q Forum


Forum » Toldregler » Forsendelser af ringe værdi fra ikke eu land ?

Forsendelser af ringe værdi fra ikke eu land ?



8. maj 2011 - 23:24 #0

Hvordan tolker i denne bekentgørrelse fra skat

Hvis vi siger en privat person køber en vare til eks 50,- euro
i en web shop uden for eu kunne være hong Kong eller usa
er det så en  erhvervsmæssige forsendelser eller en privat ?

 

---------------------------------------------
kilde

D.4.1. Forsendelser af ringe værdi

: http://www.skat.dk/display.aspx?oId=135750&vId=201970
 

 

Rfo. 918/83 art. 27-28 

Der skal ikke betales told af varer af ringe værdi, der sendes direkte fra et ikke-EU-land til en modtager i EU.  
 
Som varer af ringe værdi anses varer, hvis samlede egenværdi ikke overstiger 22 EUR (ca. 165 kr.) pr. forsendelse.  
 
Hvis egenværdien overstiger 22 EUR, skal der betales told af hele forsendelsens værdi.  
 
Indførsel kan ske uden fortoldning.  
 
Fritagelsen omfatter ikke alkoholholdige drikkevarer, parfume og toiletvand samt tobaksvarer.

 

Ændring af sats
Pr. 1. december 2008 ændres satsen for den samlede egenværdi fra 22 EUR til 150 EUR.

Moms
Momsfritagelse gives i samme omfang og på samme vilkår som for toldfritagelse. Såfremt der er tale om erhvervsmæssige forsendelser er momsfritagelsen dog betinget af, at varens værdi ikke overstiger 80 kr.

<------------------------------------------------------------->



Madsen

Madsen




Vist 2877 gange - Besvaret 12 gange

Madsen

Madsen

8. maj 2011 - 23:27 #1

Hvordan tolker i denne bekentgørrelse fra skat

Hvis vi siger en privat person k&o

- Citat fra #0 Madsen


Her tænker jeg især på hvad der står under moms.. med erhvervsmæssige forsendelser ?
<------------->

Momsfritagelse gives i samme omfang og på samme vilkår som for toldfritagelse. Såfremt der er tale om erhvervsmæssige forsendelser er momsfritagelsen dog betinget af, at varens værdi ikke overstiger 80 kr.

<----------------->

 




Jørgen K

Jørgen K

10. maj 2011 - 10:38 #2

Jeg tolker det som, hvis man som privat person bestiller fra en kilde i et ikke eu-land, så går det ikke under erhvervsmæssig forsendelse.

 

Jeg har dog aldrig hørt om denne regel, og anvendelsen af den.




madsen

madsen

10. maj 2011 - 15:57 #3

Jeg tolker det som, hvis man som privat person bestiller fra en kilde i et ikke eu-land, så går det ikke under erhvervsmæssig forsendelse.

 

Jeg har dog aldrig hørt om denne regel, og anvendelsen af den.



- Citat fra #2 Jørgen K


Mit problem er skat hele tiden modsiger sig selv, rykkede efter svar efter 2 uger.. her siger de i hast..

 

Har du betalt for din vare er det en "erhvervsmæssig forsendelse"

jammen for pokker hvad er en ikke erhvervsmæssig forsendelse så ? jeg tror de snakker uden om.. det er i hvert fald meget kryptisk

 

Første gang sagde de, har du handler med en som ikke er privat er det en erhvervsmæssig forsendelse

 

anden købte jeg en vare fra en privat til ca. 500 dkr. her fik jeg at vide det var en erhvervsmæssig forsendelse fordi jeg havde betalt penge for varen..

 

Syntes her er et stort hul.. som trænger til at blive kikket på, hvem mon der kan hjælpe, er det noget vi kan tage op her.. måske ham  Steen Nygaard fra Skat, som hjalp med at få opklaret den med "Afklaring på om bagatelgrænsen er med eller uden porto"

kan hjælpe http://www.toldpriser.dk/Nyhed-Afklaring-paa-om-bagatelgraensen-er-med-eller-uden-porto

 




Nielsen

Nielsen

10. maj 2011 - 23:30 #4

Gaver (fra privatpersoner) er ikke "erhvervsmæssige forsendelser".


madsen

madsen

11. maj 2011 - 00:28 #5

Gaver (fra privatpersoner) er ikke "erhvervsmæssige forsendelser".

- Citat fra #4 Nielsen


#4 Nielsen

 

Hvis du får en pakke gave fra en fjern tante udenfor eu, skal du betale moms af pakkens værdi over ca. 340,- dkr.

 

Så den går ikke

 

 

Det her er vores handle frihed vi snakker om, har fornemmelsen af de bare ikke vil følge reglerne, da de også selv har meget svært ved at svare på spørsmålende




madsen

madsen

20. maj 2011 - 01:03 #6

Som jeg læser den D.4.1 Forsendelser af ringe værdi..

 

er det vigtigt at få difineret hvad en "erhvervsmæssige forsendelser" er ???

 

Der står jo tydeligt at citat
"Momsfritagelse gives i samme omfang og på samme vilkår som for toldfritagelse. Såfremt der er tale om erhvervsmæssige forsendelser er momsfritagelsen dog betinget af, at varens værdi ikke overstiger 80 kr."

Hvilket vil sige der er moms fritagelse for ikke "erhvervsmæssige forsendelser " op til 150,- euro

Det kunne være int. hvis vi køber en vare fra en privat person på eks vis ebay, problemet er bare at skat påstår det altid er en "erhvervsmæssige forsendelser " hvis man har betalt penge for en vare ?????? her er jeg stået af..og vil gerne ha difineret hvad en "erhvervsmæssige forsendelser " og en "ikke erhvervsmæssige forsendelser " er ?

De påstår åbenbaret en "ikke erhvervsmæssige forsendelser " ikke findes, men hvorfor skriver de så som de gør i D4.1 ?


Håber på et Danmark med enkelte og forståelige regler..




madsen

madsen

3. juni 2011 - 01:55 #7

Hjælp ! !  hjælp ! !

 

mon det her er nogen som ham fra skat der hjalp her tidligere




Pharmd650

Pharmd650

31. december 2012 - 04:38 #8

Hello! eddddbb interesting eddddbb site! I'm really like it! Very, very eddddbb good!


Pharmk999

Pharmk999

31. december 2012 - 04:38 #9

Very nice site!


Pharmg486

Pharmg486

1. januar 2013 - 22:00 #10

Hello! bgdecbd interesting bgdecbd site! I'm really like it! Very, very bgdecbd good!


Pharmf111

Pharmf111

1. januar 2013 - 22:00 #11

Very nice site!


madsen

madsen

13. juli 2013 - 15:45 #12

Synes stadig emne er interessant..

 

Skat kan ikke komme med en fornuftig forklaring :-/

 

Hvordan mon man benytter denne regl 4.1 ? 





 



Annoncer


Partnere
TollSjekk.no
DanskeLinks.dk
Kurserne.dk
Quicky.dk - Et hurtigt grin :-)
©2008 - 2019 Toldpriser.dk
Kontakt